معرفی رشته های تحصیلی

معرفی جدیدترین رشته های تحصیلی دانشگاهی

آشنایی با شغل تکنسین رادیولوژی

معرفی شغل تکنسین رادیولوژی (کارشناس پرتوشناسی)

اگر عاشق علم و تکنولوژی بوده و می توانید سریع و درست کار کنید، شغل تکنسین رادیولوژی می تواند برای شما مناسب باشد.
پرتوشناسی یک شاخه یا تخصص از علوم پایه پزشکی است که با مطالعه و به کار بردن فناوری تصویربرداری توسط تابش و اشعه ایکس، به تشخیص بیماری می پردازد. برای نخستین بار رادیوگرافی در میدان جنگ برای تصویربرداری از بدن سربازان زخمی مورد استفاده قرار گرفت.

hhs2631

انواع پرتو شناسی
پرتوشناسی انواع مختلفی دارد که از بین آنها می توان به رادیوگرافی ساده، آنژیوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و … اشاره کرد.

تکنسین رادیولوژی باید مهارت ارتباطی خوبی داشته باشد
تکنسین رادیولوژی (کارشناس پرتوشناسی) با کمک انواع فن آوری های تصویربرداری از قسمت های مختلف بدن بیمار (مطابق با دستور پزشک معالج) تصویربرداری می کند. در هر مرکز تصویربرداری پزشک متخصص پرتوشناسی (پزشک رادیولوژیست) حضور دارد که با استفاده از روش ها و تجهیزات مختلف تصویربرداری به تشخیص بیماری ها می پردازد. وظیفه پزشک رادیولوژیست تشخیص بیماری ها، شکستگی ها و …از روی تصاویر رادیوگرافی است. انجام کار تصویربرداری و کنترل ظهور و تثبیت تصاویر رادیوگرافی بر عهده تکنسین رادیولوژی (کارشناس پرتوشناسی) می باشد.

تکنسین رادیولوژی باید مهارت ارتباطی خوبی دربرخورد با بیماران داشته و قبل از تصویربرداری اطلاعات و دستورات لازم را به آنها بدهد. او باید با کلیه تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی به خوبی آشنا بوده و در استفاده از آنها تبحر داشته باشد.

ساعت کاری تکنسین رادیولوژی معمولا به صورت تمام وقت است. محل کارش نیز در بیمارستان ها، درمانگاه ها و مراکز رادیولوژی و تصویربرداری است. تکنسین رادیولوژی گاهی در بیمارستان ها شیفت کاری در شب و روز های تعطیل هم دارد. تکنسین رادیولوژی در هنگام کار باید حتما لباسهای محافظ در برابر اشعه ها پوشیده و به کمک روش های مختلف ایمنی، بدن بیمار و خود را از تابش اشعه های مضر حفظ کنند.

در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز تکنسین رادیولوژی، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل تکنسین رادیولوژی، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد تکنسین رادیولوژی ارائه می شود.

تکنسین رادیولوژی چه وظایفی دارد؟

استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای انجام عکسبرداری از وظایف تکنسین رادیولوژی است.
از وظایف دیگر تکنسین رادیولوژی تنظیم و نگهداری از تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی است.

تزریق ماده حاجب به بیمار در صورت لزوم تحت نظارت پزشک نیز از وظایف تکنسین رادیولوژی است.
آماده کردن بیماران شامل گرفتن تاریخچه پزشکی و توضیح در مورد نحوه کار به آنها
قراردادن بیماران و تجهیزات در مکان مناسب به منظور عکسبرداری صحیح

عکسبرداری دقیق از نقاط بدن مطابق با دستورات پزشک بیمار

مراقبت از بیماران در مقابل اشعه با قرار دادن محافظ روی نقاطی از بدن که از آنها عکسبرداری نمی شود نیز از وظایف تکنسین رادیولوژی است.
بررسی کیفیت عکس ها برای تعیین اینکه آیا نیاز به عکسبرداری مجدد است یا خیر
نگهداری از سوابق بیماران نیز از دیگر وظایف تکنسین رادیولوژی است.

تکنسین رادیولوژی,رشته تکنسین رادیولوژی, شغل تکنسین رادیولوژ

برای ورود به شغل تکنسین رادیولوژی، داشتن دانش در زمینه بیولوژی، آناتومی و فیزیک لازم است

مهارت و دانش مورد نیاز برای ورود به شغل تکنسین رادیولوژی
– تکنسین رادیولوژی باید با دقت بوده و به جزئیات توجه زیادی داشته باشد.

-برای ورود به شغل تکنسین رادیولوژی داشتن علاقه و دانش در زمینه های بیولوژی، آناتومی، پزشکی و فیزیک لازم است.
–  به روز بودن و آگاهی از جدید ترین روش ها و تکنولوژی ها نیز از دیگر ویژگی های لازم برای ورود به شغل تکنسین رادیولوژی است.
– تکنسین رادیولوژی باید توانایی استفاده درست از تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی را داشته باشد.
– تکنسین رادیولوژی باید مهارت های ارتباطی خوب به خصوص نسبت به بیماران مختلف داشته باشد.
– داشتن حس مهربانی و همدلی نسبت به بیماران نیز از دیگر ویژگی های لازم برای ورود به شغل تکنسین رادیولوژی است.

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل تکنسین رادیولوژی
علاقه مندان برای ورود به شغل تکنسین رادیولوژی باید مدرک دانشگاهی کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی داشته و در صورت علاقه می توانند تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مرتبط ادامه تحصیل دهند.

 

فرصت شغلی و بازارکار تکنسین رادیولوژی
تکنسین رادیولوژی می تواند در بیمارستان ها، کلینیک ها و مراکز تصویربرداری (رادیو لوژی‌، ایزوتوپ‌، سی‌ تی‌ اسکن‌،  (MRI استخدام شود. فارغ‌ التحصیلان‌ دوره‌ کارشناسی‌  رشته‌ رادیولوژی با توجه‌ به‌ آموزش‌ روشهای‌ پیشرفته‌ و تخصصی‌ قادرند با همکاری‌ متخصص‌ رادیولوژی‌ (پزشک رادیولوژیست) امور تخصصی‌ رادیولوژی‌ را انجام‌ دهند. همچنین‌ قادرند در بخشهای‌ رادیوتراپی‌ و پزشکی‌ هسته‌ای‌ نیز خدمات‌ درمانی‌ و تشخیصی‌ را زیر نظر متخصص‌ ارائه‌ دهند.

کارشناسان پرتوشناسی در صورت داشتن تجربه و سرمایه لازم با همکاری متخصص رادیولوژی، می توانند مرکز رادیولوژی یا تصویربرداری پزشکی تاسیس کنند.
شغل تکنسین رادیولوژی (کارشناس پرتوشناسی) یکی از مشاغلی است که همیشه مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز تصویربرداری می باشد. طبق اطلاعات غیر رسمی این شغل از بازارکار خوبی در کشور برخوردار است. آمارهای کشورهای دیگر نیز وضعیت استخدامی و بازارکار مناسبی را برای این شغل نشان می دهد.

میزان درآمد تکنسین رادیولوژی
آمار دقیقی از میزان درآمد تکنسین های رادیولوژی (کارشناس پرتوشناسی) در دسترس نمی باشد. درآمد کارشناس پرتوشناسی با توجه به محل کار (بیمارستان دولتی، خصوصی و یا مراکز تصویربرداری خصوصی)، میزان تجربه و مهارت شان متفاوت است. البته هر چه فرد توانمندتر و کوشاتر باشد، در شغل تکنسین رادیولوژی موفق تر خواهد بود.

ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

دیدگاهی ارسال نشده است!